Co to jsou afty, cheilitis, stomatitis nebo infekční koutky?

Afty na jazyku

Afty jsou drobné bolestivé vřídky na ústní sliznici.
Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku bývá zarudlé. Afty častěji postihují ženy než muže a to převážně do věku 30 let. Tvoří se zpravidla na dásních a jazyku. Velikost aftů bývá různá, obvykle v rozmezí 1 milimetru až 1 centimetru. Afty se tvoří buď ve shlucích nebo samostatně. Z jednoho vřídku jich může vzniknout celý shluk, který pak bývá rozeset po celých ústech. Míra bolestivosti vřídků často závisí na jejich umístění.
Afty se objevují náhle a převážně mizí do tří týdnů. Bolest bývá intenzivní a pálivá. Převážně afty na jazyku bývají velmi nepříjemné a omezují člověka při jídle a mluvení. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý zánět, který se čas od času opakuje, nebo se v některých případech může jednat o stomatitidu, tzv. nakažlivý aftózní zánět sliznice.

Někdy bývá toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin nebo horečkou. Afty se většinou zahojí bez jizvy během deseti dnů. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty mají sklon se vracet dvakrát až třikrát během roku.
Cheilitis - zánět rtu, živější červeň rtů, edém, pityriaziformní deskvamace, exkoriace až mokvání a ragády
- vlivy exogenní - fyzkální, chemické, infekční cheilitis actinica - vlivem UV záření
- časté jsou cheilitidy způsobené olizováním rtů v zimě
- chemikálie - cheilitidy iritační (arteficiální), někdy mohou vzniknout traumatické cheilitidy
po neopatrném zubním ošetření
- na složky rtěnky, protézy, dýmky, cigarety, žvýkačky...
- bez odhalení kontaktního alergenu nelze napravit...

Anguli infectiosi - kandidózy, pyodermie, avitaminózy
cheilitis glandularis - vývojová anomálie, hypertrofie mukózních žlázek na vnitřní ploše dolního rtu, vývody - vzhled červených papulek - cheilitis gl. simplex (nemoc Baelzeho), pro hlubokou se užívá pojem nemoc Volkmanova - prekancerózy
cheilitis granulomatosa - horní ret, zduření, měkké, nebolestivé, histo - granulomatózní zánět
tuberkuloidní struktury (někdy součást Melkerson-Rosenthalova sy)
Stomatitis aphtosa
- jedno z nějčastějších onemocnění ústní dutiny
- etiologie není zcela jasná, snad porucha imunitních reakcí. byl pozorován vliv menstruace a fyz.chem. faktorů
- drobné, silně bolestivé, eroze s bělavě žlutým nebo šedavým fibrinoidním povlakem, obklopen živě červeným dvorcem
- vznikají prasknutím intraepiteliálního puchýřku
- spontánní zhojení do 2 týdnů

Bolesti a další potíže spojené s afty lze podstatně zmírnit tím, že je potíráme léčivými roztoky či gely s dezinfekčními a analgetickými účinky.
Jedním z nejúčinnějších přípravků je Mundisal gel, který začíná působit do dvou až tří minut po aplikaci a jeho účinek vydrží až tři hodiny.
 Při onemocnění afty je důležité, abyste nestrhávali bílý povlak ze vřídků. Neměli byste také jíst nic, co dráždí sliznici, především kořeněná nebo kyselá jídla. Přechodně si můžete ulevit také tím, že si dopřejete zmrzlinu nebo přiložíte na vřídek kostku ledu.

Mundisan gel
Složení: Léčivá látka: 1 g gelu obsahuje 87,1 mg cholini salicylas. Pomocné látky: Cetalkonium chlorid, hydroxypropylmethylcelulóza, glycerol, ethanol, anýzová silice, levomenthol, natrium cyklamát, čištěná voda.
Indikační skupina Stomatologikum, antiflogistikum.
Charakteristika Po nanesení na postižené místo se Mundisal gel rychle vstřebává ze sliznice a velmi účinně tlumí bolest. Útlum bolesti se dostaví 2-3 minuty po nanesení na bolestivé místo a působí po dobu 2-3 hodin. Mundisal gel neobsahuje cukr a na sliznici je velmi dobře snášen.
Indikace Mundisal gel se používá při bolestech, zánětech, podráždění, poranění nebo vředech v ústní dutině, nosu či hltanu. Přípravek je možné použít i při prořezávání zubů. Mundisal gel mohou používat dospělí, mladiství i děti.
Kontraindikace
Mundisal gel se nesmí používat při přecitlivělosti na léčivou látku nebo kteroukoliv pomocnou látku nebo na salicyláty. V období těhotenství a kojení by se měl přípravek používat s opatrností a podle pokynů lékaře.
Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky přípravku nejsou známy. Pokud dojde k výskytu jakékoliv nežádoucí reakce, poraďte se ihned s lékařem.
Interakce Nejsou známy.
Dávkování Pokud lékař neurčí jinak, čistým prstem naneste asi 0,5-1cm dlouhý proužek gelu na postižené místo na sliznici a lehce vmasírujte. Gel se může nanášet 3-4x denně před jídlem a před spaním.
Pokud to intenzita bolestivosti vyžaduje, můžete léčbu opakovat každé 2-3 hodiny.

Zdroj: příbalová informace
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Humor Komentáře Vtipy Sociální sítě Zdraví Credo Experto Google+ jak na to Co je psáno Diskuze a debaty Krásné ženy Medicina Google Poznámky Žít je tak krásné G+ Legrace Svobodný internet Internet Sociální patologie Videa Blogeři sobě Můj pohled na svět Tipy Amerika Diagnostika manipulace Fotografie Kardiovaskulární zdraví Kruh Užitečné příspěvky Prevence a zdraví Vtipné okamžiky Dobrý vtip! Google AdSense Skupinová hloupost Zajímavosti Židovské Demokracie Inteligence Kodex internetového diskutéra O stárnutí a stáří Osobnostní patologie Pravda Trpajzlíci Verše Virtuální prohlídka měst Závislosti České momenty Život v přírodě Asertivita BonaFides Cippolovy zákony stupidity Geek Renata Twitter VENEZUELA Řešení problémů Bohemian melody and songs Civilizace Deprese Dlouhá cesta Erotika na internetu Facebook Geny a informace Historie Karel Kryl Kemel Kopírování Pirátství Přátelství Rath a sedmimilionová krabice Smazání Facebooku Úvod 0 závisti ACTA Admin Bolest u člověka Dehydratace Dobrý voják Expert v terénu Florence and the Machine Google Analytics Google Scholar Instinkty Lež Life at Google Murphyho zákony Novinky O dětství Objevy Pivo Poruchy vědomí Psychologie Půst Sokrates Stahování Statečnost Technické spekulace Twitter Frenzy Voda Vánoce Zrychlení počítače? dezinformace 7 000 000 Afty Akáty bílé Alicia Keys Aristoteles Basshunter Beletrie Benedikt XVI. Bible Bug Opera Bulvár Buněčné receptory Cholera Cicero D-FENS Diagnostika v oční medicině Dr WEB Editace a styl psaní příspěvků Elektřina Energie a my Evropa Externí disk Filmy František Ringo Čech G+ notifikace v Opeře Hudba Hunting Idiopathické In Vino Veritas Kalium Kamenný most Karel Schwarzenberg Karikatura Klávesové zkratky Koledy Kolokvium Literatura Lásky čas Lékař MEXICO MOTOROLA Droid RAZR Maminka Manicko depresivní syndrom Milenci Minerály Mobilní internet Moudrost Muži a ženy Myslivost Myšlenka dne Narcistická porucha osobnosti Nefunkční bezpečnostní hláška Nikon Názory O chřipce obecně O jmelí O lásce Optika Ovoce Pesticidy Plynové jezírko s oxygenoterapií Policie Pozitivní myšlení Premenstruační syndrom Proces wuauclt.exe Psychiatrická onemocnění Psychosomatická medicina Pudy Příroda Rickrolling Rodina Rozšíření Opery Sametová revoluce Schemer Screenshot Sex Sex a zdraví Soubory .OGG Soukromí Spánek a léky Street View Stres Svoboda Sůl v potravě člověka Teotihuacan The New York Times U bankomatu Unwand Veverka Veřejné mínění Vyhledávač Václav Havel Výchova WD My Passport YouTube Zahrady Zákon prof. MUDr František Koukolík prohlížeč Opera Šampaňské Škola Švejk Život s holou prdelí

Přejděte na další skvělé stránky autorů...